KONTAKT

Tel. 74 868-50-78 lub 727-507-333

 

Goście indywidualni:

recepcja@palaczelazno.pl

 

Rezerwacje grupowe:

marketing@palaczelazno.pl

 

Rezerwacje weselne:
wesele@palaczelazno.pl

 zorganizuj

lezec

milosnikow

zakochani

  logotyp wspaniale wesele pomn

respoti

   

rafting

Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny w Żelaźnie

Dolnośląski Festiwal Muzyczny w Pałacu Żelazno

Październik zapowiada się u nas koncertowo! A wszystko za sprawą Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, którego dwa koncerty odbędą się w naszym pałacu. Udział w obu jest bezpłatny. Zapraszamy!

Jako pierwszy – 22 października – wystąpi u nas LutosAir Quintet, zespół Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Tworzą go: Jan Krzeszowiec – flet, Wojciech Merena – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot i Mateusz Feliński – róg.

LutosAir Quintet fot Lukasz Rajchert low 8

Powstały w stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego LutosAir Quintet jest obecnie jednym z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów dętych. W swoim dorobku ma już koncerty na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzyka na Szczytach, Jazztopad, Poznańska Wiosna Muzyczna, HMG Festival czy Szalone Dni Muzyki/La Folle Journée (Teatr Wielki– Opera Narodowa w Warszawie). Koncertował również w Anglii, Niemczech, Egipcie (w Kairze oraz słynnej Bibliotece Aleksandryjskiej) oraz w Danii – w ramach Rudersdal Sommerkoncerter i Bornholms Musikfestival.

LutosAir Quintet w swoim repertuarze ma m.in. muzykę najnowszą, skupia się również na popularyzacji muzyki polskiej. Wykonał po raz pierwszy w Polsce szereg mniej znanych utworów z literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha i Mikołaja Majkusiaka.

Program koncertu LutosAir Quintet 22 października o godz. 19 w Pałacu Żelazno:

1) Leonard Bernstein - uwertura do operetki Kandyd
2) Antonin Dvorak - Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 „Amerykański" (arr. D. Walter)
3) Tadeusz Szeligowski - Kwintet na instrumenty dęte
Allegro con brio
Andante cantabile
Allegro scherzando
Allegro moderato
4) Bela Bartok - Rumuńskie Tańce Ludowe.

(zdjęcie zespołu: Łukasz Rajchert)

Tydzień później Dolnośląski Festiwal Muzyczny zabierze nas w „Podróż dookoła Świata z wiolonczelą i fortepianem”. W sali balowej naszej rezydencji wystąpią wówczas Anna Mikulska i Philippe Argenty - krakowianka przy wiolonczeli i Katalończyk z granicy francusko-hiszpańskiej przy fortepianie. 

duofortecello

Duo Fortecello gra nie tylko muzykę klasyczną opartą na melodiach ludowych, ale także opowiada w trakcie koncertów anegdoty na temat każdego utworu, kompozytora, czy narodowości. Koncert „klasyczny” wychodzi w ten sposób ze swych sztywnych barier na spotkanie publiczności – każdy słuchacz, nie tylko ten który ma w zwyczaju słuchanie klasyki, odkrywa na nowo pokrytą kurzem muzykę, która była pisana ku przyjemności i wzruszeniu. Ta muzyka pop dziewiętnastego i dwudziestego wieku przenosi słuchaczy z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Muzyk we fraku okazuje się być mniej surowy niż można by go o to posądzać, a brodaci kompozytorzy stają się bliscy jak sąsiedzi.

W swojej czwartej już „Podróży dookoła świata z wiolonczelą i fortepianem” Duo Fortecello zaprasza na wirtuozowską podróż po Francji, Hiszpanii, Argentynie, Serbii, Izraelu i Rosji dzięki nutom zapisanym ręką kompozytorów znanych i tych zapomnianych.

Duo Fortecello zjednało sobie, w swej zaledwie czteroletniej karierze, serca publiczności Francji, Hiszpanii, Włoszech, Norwegii, Czech oraz Węgier. W sezonie muzycznym 2016-2017 zostali zaproszeni na takie festiwale jak Alba Music Festival we Włoszech, Festival de Sant Pere de Rodes w Hiszpanii, Dolnośląski Festiwal Muzyczny w Polsce i Saison Musicale de la Quintaine we Francji, a w październiku 2017 roku odbędą tournée po Chinach.

Program koncertu Duo Fortecello 29 października o godz. 19 w Pałacu Żelazno:

Jules Masssenet : Medytacja Thaïs
Joaquin Nin : Suita Hiszpanska
Mariano Mores : Taquito Militar
François Servais : Fantazja na temat dwoch melodii rosyjskich opus 13
***

Ernest Bloch : Nigun
Bela Bartok : Tance rumunskie
Dejean Despic : Sycyliana i Menuet
Piotr Ilitch Tchaïkovski : Wariacje Rococo.

Na oba koncerty wstęp jest bezpłatny. Zapraszamy!