KONTAKT

Tel. 74 868-50-78 lub 727-507-333

 

Goście indywidualni:

recepcja@palac-zelazno.pl

 

Rezerwacje grupowe:

marketing@palac-zelazno.pl

 

Rezerwacje weselne:
wesele@palac-zelazno.pl

 zorganizuj

lezec

milosnikow

zakochani

  logotyp wspaniale wesele pomn

respoti

   

rafting

Gościmy

Odwiedza nas 61 gości oraz 0 użytkowników.

Historia

Historia magnackiej rezydencji w Żelaźnie zaczyna się co najmniej na początku XVII w. Wiadomo bowiem, że w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) spłonął stojący na tym terenie dwór. W kwietniu 1788 r. majątek w Żelaźnie kupił od kłodzkich jezuitów radca Johann Karl Pelcke. I to prawdopodobnie on zbudował w latach 1797-1798 barokowy pałac na resztkach fundamentów dawnego dworu.

W grudniu 1799 r. posiadłość z pałacem kupił radca królewski Franz Arbogast Hoffmann. Kolejnym właścicielem (1808) był pułkownik Albert von Biberstein, który poślubił wdowę po Hoffmannie. Następnym nabywcą dóbr został w maju 1836 r. tajny radca handlowy Hermann Dietrich Lindheim, twórca nowoczesnego przemysłu włókienniczego, właściciel fabryk na Śląsku i w Czechach. Z jego inicjatywy, około 1840 r. przekopano przez park pałacowy kanał długości 1,6 km, doprowadzający wodę do urządzeń tkalni w sąsiednich Krosnowicach (której Lindheim też był właścicielem).

Od października 1860 r. właścicielem był Hugo von Löbbecke, zięć Lindheima. Wtedy też, w latach 1869-1871 dokonano przebudowy pałacu w stylu neobarokowym - według projektu Karla Schmidta (1836-1888), architekta działającego we Wrocławiu.

rysunek zelazno

Pałac Żelazno – elewacja wschodnia sprzed przebudowy, Wg „Deutsche Bauzeitung“ Bd. V (1871), s.433.

Kolejne przebudowy miały miejsce w latach 1883 i 1908. Dostawiono wtedy jedno skrzydło, zaś fasadę ogrodową ozdobiono portykiem z czterema kolumnami podtrzymującymi balkon. W rękach rodziny von Löbbecke pałac pozostawał do końca II wojny światowej. 

konne zdjecie
Rodzina von Löbbecke

zdjęcie rodziny pomn 
Po wojnie obiekt został przejęty przez Skarb PaństwaPrzez pewien czas w pałacu mieściła się składnica muzealna. Od 1952 r. działał tu dom wczasowy huty „Bobrek” w Bytomiu (w latach 1970-1978 dokonano kolejnego remontu obiektu). Od stycznia 1994 r. do grudnia 2012 r. pałac był własnością Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa w Katowicach.
zelazno pocztowka 
Pałac w Żelaźnie jest murowaną, piętrową, dwuskrzydłową budowlą z cylindryczną wieżą w południowo-zachodnim narożniku. Nakryty czterospadowymi dachami łamanymi z lukarnami. Elewacje dzielą pary pilastrów stojące na boniowanym parterze. Wejście akcentuje czterokolumnowy portyk z tarasem. Część pomieszczeń zdobią sklepienia kolebkowe z lunetami i fragmenty neobarokowych dekoracji sztukatorskich. Piękne marmurowe schody prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się m.in. sala balowa z lustrami. W części południowej znajduje się oranżeria, nietypowo usytuowana na pierwszym piętrze. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park, w XIX wieku licznie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy z Lądka Zdroju. Obok bramy wjazdowej na teren parku znajduje się kordegarda (wartownia). Dawniej bramy strzegły dwa potężne lwy...

lwy zelazno
Dziś pałac jest w rękach prywatnych właścicieli, którzy dokładają wszelkich starań, by na przestrzeni nadchodzących lat odrestaurować go i przywrócić mu jego dawną świetność. Odwiedzając pałac, wypoczywając w nim i bawiąc się, dokładają Państwo swoją cegiełkę w tym trudnym procesie.

 

Obecni właściciele pałacu utrzymują serdecznie i regularne relacje z potomkami poprzednich właścicieli - rodziną von Löbbecke. Wnukowie i prawnukowie często goszczą w rezydencji, dzieląc się wspomnieniami i opowieściami związanymi z pałacem.

odwiedziny palac

Odwiedziny rodziny von Löbbecke w Pałacu Żelazno, 17 września 2016 r.